Wysokie poczucie swojej wartości- czy istnieją pozytywne aspekty?

Końcem października mieliśmy spotkanie z doradcą zawodowym, który zajął nam 3 lekcje, szło się pogubić i pomylić wypełniając test, a i tak nie jest on w 100% dokładny. Dzisiaj dostaliśmy wyniki tego testu. Sprawdzał on m.in. nasze predyspozycje do zawodu z danej 'kategorii'(społeczne, techniczne, umysłowe itp.) oraz nasz stosunek do nas samych, np. poczucie własnej wartości. I o tej wartości chciałabym coś napisać. Na teście mało było pytań o nasze podejście do swojego wyglądu, więcej o wiarę w siebie i swoje możliwości. Mi  wyszedł,,Zawyżony poziom własnej wartości". Jednak nie jest tak źle, bo nawet są tego plusy. A jakie?? Tego mogliście dowiedzieć się z postu na mojej stronce( przyznać się, kto widział, bo wiem, że niektórzy polubili), a dowiecie się za chwilę.

Należę do osób bardzo optymistycznych, a to chyba łączy się z poczuciem wartości, np. w kwestii wiary w nasze możliwości. Dlatego poczucie własnej wartości ma swoje pozytywne cechy, jednak bardziej widoczne są te negatywne cechy, takie jak: uważanie siebie za centrum wszechświata, za najmądrzejszego, najpiękniejszego i najzgrabniejszego człowieka świata. A co należy do tych pozytywnych aspektów wysokiego poziomu wartości? Na przykład: jesteśmy bardziej odporniejsi na stres, łatwiej podejmujemy niektóre wyzwania i spełniamy swoje, czasem trudne do spełnienia, marzenia- chodź by wszyscy mówili, że nie, nie nadajemy się do jakiegoś zawodu, do wykonania jakiegoś zadania to i tak my, przekonani o naszych możliwościach będziemy dążyli do tego, aby zdobyć ten zawód czy wykonać jakieś zadanie. Obserwując swoje zachowanie, widzę, że to co napisałam powyżej sprawdza się również w autopsji.

A co z osobami, które mają niski poziom wartości? Z nimi jest trochę trudniej. Jakiś czas temu bardziej interesowałam się psychologią i trochę na ten temat wiem. Bardzo często są to osoby, które może kiedyś wierzyły w swoje możliwości, jednak znalazło się parę( bliskich) życzliwych osób, które skutecznie tą wiarę niszczyły. I to jest najgorsze- skoro bliscy mówią, że jesteśmy 'jacyś tam', to musi coś być na rzeczy. Co z tego, że znajdą się osoby, które chcą nas 'ratować'? Taki niski i obniżający się poziom wartości prowadzi do wielu chorób o podłożu psychicznym, np. depresji, anoreksji czy bulimii. Ostatnio czytając Kodeks Rodzinno-Opiekuńczy znalazłam paragraf na nieszanowanie rodziców przez dzieci i na odwrót. Można? Można. 21 komentarzy:

 1. Myślę ze to zależy od człowieka i tego jakie ma podejście do swata. Ty czy nawet ja bardzo wierzymy w siebie i będziemy zawsze dążyć do tego żeby się spełniać. A inni będą źle wykorzystywać swoje wysokie poczucie wartosci np wyśmiewając się z ludzi itd

  magdawiglusz.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. tak jak napisala to kolezanka wyzej, zalezy to raczej od człowieka, niektórzy maja psychiczne poczucie wlasnej wartosci, i to jest dobre, a niektórzy niestety fizyczne.../Karolina

  Dwie Perspektywy Blog [Klik]

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetnie napisane, widać, że wkładasz serce w to co robisz i to mi się podoba, trzymaj tak dalej! będę zerkać częściej! ♥

  PS za poklikanie w linki z ostatniego postu, zaobserwuję Twój blog i zareklamuję w następnej notce♥
  ♥Last Dream By Me♥ *Klik*

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetnie się czytało :)
  http://malwinabeczek.blogspot.com/
  Blog się spodoba? Zaobserwuj!

  OdpowiedzUsuń
 5. kolejny świetny post do kolekcji:)
  ale mam pytanie..od kiedy blogujesz? bo obserwuje cię od dawna ale mało się orientuje:) odpowiedz tutaj na swoim blogu, później zobacze:)
  + za obserwacje czy komentarz będę wdzięczna i szczęśliwa! :) blog - klikaj!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od około 13 miesięcy:) W zakładce About jest więcej informacji.

   Usuń
 6. Wartość zależy od podejścia i od osoby ;) Ja również mam wysoką samoocenę, ale niezbyt. Po prostu staram się nie widzieć kompleksów i niczym nie przejmować bo są ważniejsze sprawy :)
  http://flvcko.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Moim zdaniem wartość zawsze leży od podejścia osoby.
  Pozdrawiam wy-stardoll.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Zgodzę się z Tobą, osoby z niskim poczuciem własnej wartości są takie, ponieważ z reguły ktoś im tak powiedział, oni uwierzyli i teraz męczą się, a gdyby tak uwierzyć w siebie, oczywiście nie przesadnie, ulżyło by im u życie stałoby się piękniejsze :)

  Buziaki :*
  KWITNĄCA PRZESTRZEŃ - ZAPRASZAM

  OdpowiedzUsuń
 9. post bardzo dający do myślenia

  http://janoslights.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 10. Najgorsze jest właśnie zaniżenie naszej samooceny przez najbliższych :(
  KONKURS ♥ wygrywają aż dwie osoby!

  OdpowiedzUsuń
 11. Myślę, że to jest tak jak ze wszystkim- trzeba znać umiar. :)
  http://mvrseliuv.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 12. Ciężko jest mieć umiarkowane ego. Szczególnie gdy się coś osiągnie lub coś straci.
  Mój Blog^^

  OdpowiedzUsuń
 13. Hmmm, tekst dał mi porządnie do myślenia. Sama zauważam często, że nawet małe dzieci nie szanują swoich rodziców i (być może) na odwrót...
  Obserwuję i zapraszam do mnie:
  http://zyciepelnekoloru.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 14. bardzo ciekawy post :)
  Ja też bym chciała mieć wysokie poczucie własnej wartości, a na tą chwilę myślę, że jest takie średnie...
  no cóż życzę sukcesów w blogowaniu,fajnie piszesz :)

  Pozdrawiam cieplutko i zapraszam do nas w wolnej chwili :)
  http://shutupanddancewithus.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 15. Świetnie napisane :)
  Myślę, że też jestem osobą o wysokim poczuciu swojej wartości bo dobrze radzę sobie m.in. ze stresem :)
  Pozdrawiam

  http://wkomenda.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 16. Różnie jest z tym, jedni przesadzają za bardzo z tym poczuciem własnej wartości, ale jednak dobrze jest być pewnym siebie i wierzyć we własne możliwości. Obserwuję, pozdrawiam i zapraszam do siebie.
  photoobiektywna.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 17. Właśnie to okropne, że jedne słowa od bliskich osób już mogą zniszczyć Twoją samoocenę... Najgorzej jest wtedy, bo ciężko się potem podnieść.

  minimalistyczny.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 18. Ja niestety należę do osób o bardzo niskim poczuciu własnej wartości:(immort4lgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

♦ Nie wchodzę w linki, przy których pisze tylko ,,super post'', więc nie wysilaj się komentarzem.
♦ Nominacje do TAGów, LBA, posty gościnne itp. mile widziane(więcej w zakładce Contact/Cooperation)
♦ Kom/kom, obs/obs -->; trafiasz do spamu
♦ Na komentarze odpowiadam pod postem, pod którym zostały napisane