Czy istnieje pozytywna strona egoizmu?

Znalezione obrazy dla zapytania egoizm
Wczoraj był krótki( nawet bardzo) post, więc dzisiaj spróbuję to nadrobić. Ale najpierw zadam Wam pytanie: Czy egoizm może być dobry? Zanim zaczniecie czytać dalej, odpowiedzcie na to pytanie.
Większość ludzi uważa, że egoizm jest cechą negatywną...Dlaczego?! Bo egoista nie lubi, nie chce się dzielić, myśli tylko o sobie, nie liczy się z uczuciami innych. Egoista mając do wyboru: Mieć albo Być wybierze mieć. Skąd w ludziach bierze się egoizm?  Cechy kształtujemy już we wczesnym dzieciństwie. Dajmy na to: Mamy jeden balon na dwoje dzieci. Bierze Go dziewczynka, która była szybsza. Biega po pokoju i krzyczy na swój sposób: Moje! Moje!. Jest to już pewna oznaka egoizmu. Jeśli rodzic nie będzie tłumaczył i mówił: Przez chwilę pobawisz się Ty, ale później dasz balona koleżance/koledze. Wtedy dziecko nauczy się, że ma się dzielić zabawkami etc.  
Znalezione obrazy dla zapytania dzielenie się zabawkami
Kolejną oznaką egoizmu może być zazdrość. Dlaczego? Egoizm przejawia się tym, że uważa się wszystko za swoje. No i tak samo jest z zazdrością- jest to mieszanka obawy i egoizmu. Nie chcemy dzielić się z kimś drugą osobą.

1 komentarz:

  1. Dla mnie egoizm nie jest dobrą cechą. Powinniśmy umieć się dzielić z innymi :)
    Mój blog - KLIK

    OdpowiedzUsuń

♦ Nie wchodzę w linki, przy których pisze tylko ,,super post'', więc nie wysilaj się komentarzem.
♦ Nominacje do TAGów, LBA, posty gościnne itp. mile widziane(więcej w zakładce Contact/Cooperation)
♦ Kom/kom, obs/obs -->; trafiasz do spamu
♦ Na komentarze odpowiadam pod postem, pod którym zostały napisane